Kiralık Aşk Defne Gelinlik Modeli

Tatlı İntikam Pelin Gelinlik Modeli

Poyraz Karayel Sema Gelinlik

Medcezir Mira Gelinlik Modeli

80’li Yılların Gelinlik Modelleri Neden Sahneye Çıkıyor?

 

Gelinlik modasındaki dalgalanmaları sık sık yaşıyoruz. Son zamanlarda gördüğümüz kadarıyla genç kızlar, annelerinin düğün fotoğraflarına bakarak, giymiş oldukları gelinlik modellerinin şaşası karşısında nutukları tutuluyor. Gerçekten de 80’li yılların gelinlik modelleri modern dediğimiz şimdiki tarzlardan çok daha estetik ve farklı. Ancak yeni evlenecek olan genç kızların eski gelinlik modellerine olan rağbet, günümüz gelinlik tasarımcılarının da dikkatini celp etmiş olacak ki, yeni modellere baktığınız zaman 80’li yılların izlerini taşıdığını görebilirsiniz.

Aslında 80’li yıllara dönüşün bir esprisi de, genç kızların düğün masrafları altında eşini ezmek yerine, anasının sandıkta saklamış olduğunu gelinliği temizletip, tamir ettirip giymeyi tercih etmesi. Bu durum başka gelin adayları açısından da bir örnek teşkil etti. Tasarımcılar da yükselen bu trend altında ezilmemek için 80’li yılların modasını yeniden canlandırdı.

İşte o modanın şifreleri…

80’li yılların gelinliklerinin renkleri de beyaz. Bu her zaman bu şekilde olmuştur. Gerçi Osmanlı zamanında gelinliklerin çok daha süslü ve şaşalı olduğunu ifade etmek gerekir. O zamanın modasını şimdiki genç kızlar kına gecelerinde giymiş oldukları bindallı modellerini kullanarak yaşıyorlar. Beyazın tercih edilmesi de cumhuriyetten sonra oluyor tabi. Bu alışkanlık şimdiye kadar değişmese de, mavi ve pudra renkli gelinlik modellerinin de yeni yeni ortaya çıktığını söylemek isterim.

80’li yılların gelinliklerinin önemli bir sembolü elbette ki dantellerdi. Bu dantel modellerinin kullanılmasının sebebi ise, kadınsı bir ruhun özgür kılınmasıydı. Bu nedenle 80’li dönemlerdeki gelinlik modellerinde cesurca göğüs ve sırt dekoltelerini görebilmek mümkün. 60 ve 70’li yıllarda başlayan feminizm akımının ülkemizde de kemale erdiği zamanlarda kadınların gardıroplarında da değişimler meydana geldi. Bu değişim rüzgarı elbette ki gelinlik modellerine de yansıdı. Vintage gelinlik modelleri, o zamanı en iyi yansıtan günümüz gelinlik modelleri arasında yer alıyor.

Dantel detaylarının fanteziliği, kabarık etek modelleri, beli kuğu gibi saran modeller, uzun duvaklar, estetik ayakkabılar ve tabi ki de şapka ve eldiven aksesuarları. Sizde 80’leri yaşamak için vintage modellerine sarılabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.