Kiralık Aşk Defne Gelinlik Modeli

Tatlı İntikam Pelin Gelinlik Modeli

Poyraz Karayel Sema Gelinlik

Medcezir Mira Gelinlik Modeli

Gelin Bohçası

Hediyeleşmek iyidir, güzeldir ve hoştur. Erkek tarafı tarafından geline ilk sunulan hediyelerden birisi de gelin bohçasıdır. Bunun içerisinde gelinin ihtiyaç duyabileceği her şeyi bulmak mümkün olabiliyor. Özellikle damadın annesi işi sıkı tutmak ve gelini memnun edebilmek için bohçaları geniş mi geniş bir şekilde yaptırabiliyorlar. Öyle ki bazı bohçalar bildiğiniz sandık oluyor ve içerisinde bir sihirli lamba çıkmadığı kalıyor.

Gelinler memnun bu işten…

Gelinlerin kendilerine takdim edilen gelin bohçalarından memnun oldukları ortada tabi. Zaten kim neden memnun olmasın ki? Bir araştırmada kadınların hediye verdikleri önem oldukça yüksek bir değer olarak ölçüldü. Erkeklerin ise tam tersi. Yani gelinler sevildiklerini anlamak için hediye almak isterler. Hediyelerinde çeşitliliği ve bolluğu gelinin memnuniyetini artırır. Fakat çeşitlilik yine de ihtiyaçlara göre şekillenmelidir. Hiç kullanılmayacak şeyler sırf bohça dolu olsun diye alınmamalıdır. Örneğin tüylü topuklu terlikler neredeyse hiçbir gelin tarafından kullanılmadığı halde, sırf adettendir diye ısrarla bohçaların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bir de bu bohçanın erkek versiyonu var. Damadın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bu bohçada ise daha az çeşit olduğu aşikâr.

Bohçaya ne konuluyor peki?

Bir gelinin ya da kadının ihtiyacı olan her şeyin bohçada olabileceğini söyledik. Kayınvalidenin cömertliğine ve geline karşı tutumuna göre bohçanın içeriğinde de azalma ve artmalar söz konusu olabilir. Ama genelde anlam içerisinde görülebilecek şeyler şunlardır: Pijama takımı olmazsa olmaz, dantelli, kırmızı ve daha farklı iç çamaşırı tasarımları da kayınvalide tarafından özellikle konulur. Bunların yanı sıra parfüm, çorap, ayna, bilezik, cilt bakımı, makyaj seti, bir takım kıyafetler ya da kıyafet diktirilecek kumaşlar, çanta, ayakkabılar ve buna benzer birçok şeyin gelin bohçası için uygun olduğunu söylemek mümkündür. Bunların arasından gelinin ihtiyaçlarına yönelik en uygunlarını seçerek bohça haline getirmek de kayınvalidenin zor ama bir o kadar da zevkli görevlerinden biridir. Bazı anneler yerinde seçimler yapmak için bohça alışverişine gelinleriyle çıkarlar. Böylece bedenli olarak alınan eşyalarda uyum sıkıntısı yaşanmazken gelinle kayınvalide birlikte zaman geçirmiş olup daha da yakınlaşır.

Ne kadar bolluk o kadar hoşnutluk kuraldır

Gelin bohçasında sadece şunların olması gerekir veya şunların olmaması gerekir gibi kısıtlama söz konusu değil. İmkânlar elverdiğince bohça ne kadar zengin olursa, dediğimiz gibi gelin o kadar fazla memnun olacaktır. Gelin bohçasını kayınvalideler gelinlerle olan aralarını sıcak tutmak ve onları memnun etmek için hazırlar. Yani bohçanın damatla çok da ilgisi yoktur. Onu hazırlayan tamamen gelinin müstakbel annesidir. Damat ise yapılan alışverişin hesabını dürendir. Bundan ilerisine karışmaz. Genelde en temel ve  sade gelin bohçasına koyulan eşyalarla ilgili birkaç seçenek için fotoğraf galerimize uğrayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.